نسخه قابل چاپ 
درباره سربیشه
     

تاریخچه:

در کتابهای تاریخی بهارستان ، نزهه القلوب و معجم البلدان از سربیشه و مومن آباد و نهارجان اسم برده شده است و مساجد و آثار کهنه شهر مورد توجه سیاحان قرار گرفته است . به نقل از مرحوم آیت ا... آیتی در کتاب بهارستان سربیشه شهری است قدیمی که قبل از اسلام مردم آن زرتشتی بوده اند و در کتاب نزهه القلوب اثر حمدا...  مستوفی ازر آن یاد شده است وی در این کتاب می گوید ابوبکر علی ابن الحسن قهستانی ممدوح فرخی سیستانی از این شهر بوده که در شمار علما و ادبای عصر سلطان محمود غزنوی به حساب می آمده است . در وجه تسمیه شهر سربیشه گفته شده است چون زمین قسمت جنوب شهر آبخیز و سرسبز بوده و شهر در مدخل این محل قرار داشته است به آن سربیشه گفته اند اقوال دیگری نیز گفته شده از قبیل سرد بیشه که بدلیل سردی هوا به این نام معروف بوده و به مرور زمان حرف ‹‹د›› حذف شده است

 

موقعیت جغرافیایی:

 شهرستان سربیشه به مرکزیت شهر سربیشه با مساحتی معادل 8251 کیلومتر مربع در شرق ایران ، حاشیه شمال شرقی دشت لوت و در جنوب شرقی شهرستان بیرجند و در محور بین المللی بیرجند-زاهدان واقع گردیده است که از شمال و غرب به شهرستان بیرجند و از جنوب به شهرستان نهبندان و از شرق به کشور افغانستان محدود بوده و طول مرز مشترک آن با کشور افغانستان حدود 110 کیلومتر می باشد .شهر سربیشه در فاصله 66 کیلومتری بیرجند ، مرکز استان خراسان جنوبی و 533 کیلومتری مشهد ، مرکز استان خراسان رضوی و 395 کیلومتری زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع گردیده است .

 

وضعیت آب و هوایی:

سربیشه در طول جغرافیایی 59 درجه و 48 دقیقه و عرض جغرافیایی 32 درجه و 34 دقیقه واقع است . بلندترین نقطه حوزه آبریز دشت سربیشه در کوه بندر واقع است و از سطح دریا 2787 متر و پایین ترین نقطه در محل خروجی دشت قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا 1550 متر می باشد .آب و هوای شهرستان بری از نوع گرم و خشک است . حداکثر و حداقل مطلق درجه حرارت هوا در ایستگاه هواشناسی سریبشه 38+ و 23- درجه سانتیگراد گزارش شده است . متوسط بارندگی در ایستگاه مزبور رقم 228 میلی لیتر در سال را نشان می دهد . در ارتفاعات میزان بارندگی به مراتب بشتر است .حداکثر عمق چاههای عمیق در این منطقه 150 متر ، متوسط عمق 92 متر ، حداکثر دبی لحظه ای 73 لیتر در ثانیه و متوسط دبی 30 لیتر در ثانیه است .حداکثر دبی لحظه ای قناتهای شهرستان 50 و متوسط دبی لحظه ای 9 لیتر در ثانیه می باشد . جریان آب از شمال به جنوب و عمق برخورد به سطح آب زیر زمینی از 4 متر (در مدخل خروجی) تا 90 متر در ارتفاعات تغییر می کند

 

زیارتگاه ها واماکن مذهبی :

در این شهرستان چندین بقعه مبارکه متعلق به امامزادگان وجود دارد که مشهورترین بقاع متبرکه این شهرستان عبارتند از :- آستانه مبارکه بی بی زینب خاتون (س) : واقع در روستای کاهی بخش مود در 52 کیلومتری شهرستان سربیشه و در بخش مود در مجاورت روستای کاهین واقع گردیده است . از شجره نامه این بانوی بزرگوار اسناد و مدارکی در دست نیست ولی طبق اعتقاد شدید مردم و آنچه در کتاب بهارستان مرحوم آیتی آمده است این بانوی مخدره دخت امام موسی کاظم (ع) می باشد . مزار کاهی از مشهورترین بقاع متبرکه در سطح استان خراسان جنوبی است که به دلیل ارادت ویژه مردم و دیدن کرامات متعدد از این امامزاده بزرگوار که شرح برخی در کتاب بهارستان آمده است و همچنین به جهت آب و هوای مطبوع و منطقه سیاحتی و تفریحی ، همه روزه پذیرای خیل عظیمی از زوار محترم می باشد .

- مزار سید حامد علوی : واقع در روستای چنشت ، دهستان نهارجان بخش مود ، در فاصله 60 کیلومتری سربیشه و 8 کیلومتری مزار کاهی قرار دارد . این امازاده بزگوار طبق اعلام مرکز پژوهشهای آستان قدس رضوی با چهار واسطه به امام جعفر صادق (ع) می رسد که عبارتند از : احمد(الحامد لله)- محمد- حمزه (ابویعلی)- محمد(الحجازی الصوفی) - اسحاق الموتمن-امام صادق علیه السلام . این بقعه متبرکه همچنین به دلیل مجاورت در غارهای تاریخی روستای چنشت و قرار داشتن در منطقه نمونه گردشگری مورد توجه ارادتمندان و علاقمندان می باشد که در سالهای اخیر به دلیل آسفالت شدن راه روستای چنشت بر تعداد زائرین این امامزاده جلیل القدر افزوده شده است 

- قدمگاه حضرت ابوالفضل(ع) : این قدمگاه که در فاصله 25 کیلومتری از شهر سربیشه و در حاشیه جاده اسدیه قرار دارد و در مجاورت روستاهای زولسک و دهنه چاه می باشد . و به جهت انتساب به قمر بنی هاشم حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام مورد احترام و اعتقاد خاص مردم منطقه می باشد . از تاریخچه و شجره این مکان مقدس مدارک دقیقی در دست نیست ولی طبق اعتقادات مردم و آنچه که سینه به سینه از نسلهای قبل منتقل شده ، مشهور است که فردی ساده و متدین پس از اینکه سه مرحله ، فردی بزرگوار (به روایتی حضرت ابوالفضل علیه السلام ) را در خواب می بیند که مکانی با ویژگیهای خاص در همان منطقه به او نشان می دهد که مورد احترام وی بوده است . ایشان نیز پس از جستجوی زیاد همان مکان را با همان ویژگیها پیدا نموده و به مرور زمان به مکانی مقدس منتسب به حضرت ابوالفضل علیه السلام مبدل می گردد که امروزه پذیرای تعداد زیادی زائر و ارادتمند به ساحت مقدس اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام می باشد .

 

- مزار درویش غلام علی : در روستای شیرگ ، دهستان مومن آبد بخش مرکزی و در فاصله 8 کیلومتری شهر سربیشه قرار دارد .

- مزار سلطان بیدار : واقع در روستای دهک ، دهستان مومن آباد بخش مرکزی سربیشه .

- مزار سیدنا الحسین : در ناحیه دهک قراردارد.

- مزار سبز پوش : واقع درروستای مزار ، دهستان مومن آباد بخش مرکزی سربیشه .

- مزار گل بانگ خراسان : واقع در روستای برکوه ، دهستان مومن آباد بخش مرکزی و در فاصله 12کیلومتری از شهر سربیشه قرار ادارد . در بین مردم منطقه مشهور است که در جنگی که بین مردم روستا و افراد ظالم و زورگو رخ داده و مردم تحت فشار و قتل و غارت قرار داشته اند ، از همان مکان کنونی مزار در دامنه کوه نوری ساطع شده و نوایی نیز شنیده می شود . لذا مردم به آنجا پناه می برند و از شر دشمن ایمن می گردند . به همین جهت آنجا به مزار و زیارتگاهی تبدیل می شود .

- مزار پیر سنگ : واقع در روستای گورید ، دهستان مومن آباد بخش مرکزی .

- مزار بی بی زینب خاتون : واقع در روستای گزدز ، دهستان مومن آباد بخش مرکزی سربیشه .

- زیارتگاه خواجه مراد : واقع در روستای خواجه مراد ، دهستان درح بخش مرکزی .

- زیارتگاه سبز پوش سربیشه : واقع در روستای ماهیرود ، دهستان درح بخش مرکزی سربیشه .

- مزار سر بریده : واقع در روستای فال ، دهستان نهارجان بخش مود سریشه .

- مزار : واقع در روستای حسین آباد گواهی ، دهستان مود بخش مود سربیشه .

- زیارتگاه سید معصوم : واقع در روستای شواکند ، دهستان مود بخش مود سربیشه .

 

دیدنی ها و آثار تاریخی :

از جمله آثار و ابنیه تاریخی وجود قلعه ها و غارهای مختلف در این شهرستان می باشد که قدمت آنها به صدر اسلام و حتی قبل از آن می رسد . به روایتب در جنوب شهر سربیشه شهری قدیمی به نام ‹‹کن کن ›› وجوود داشته است که قدمت آن به 6 هزار سال پیش از میلاد مسیح می رسد . از جمله دیدنی ها و آثار تاریخی شهرستان می توان به موارد زیر اشاره نمود :

- مسجد گنجی سربیشه : مسجد گنجی سربیشه که در حال حاضر به مسجد امام حسین (ع) شهرت دارد ، در حاشیه خیابان مطهری سربیشه واقع شده است .

- مسجد بزرگ سربیشه : مسجد بزرگ سربیشه که در حال حاضر مسجد چهارده معصوم نامیده می شود در خیابان مطهری در کوچه شهید رجبی مقابل مدرسه طالقانی واقع شده است .

- قلعه کهنه سربیشه .

- مسجد پخت : در روستایی به همین نام و در دامنه رشته کوه باقران قرار دارد .

- مسجد چهکندوک : در روستای چهکندوک درفاصله حدود 5 کیلومتری جنوب شرقی سربیشه قرار دارد.

- تپه چهکندوک : تپه چهکندوک کلاته سلیمان در شهرستان سربیشه روستای چهکندوک واقع است .

- قلعه چهکندوک : قلعه چهکندوک در شهرستان سربیشه روستای چهکندوک در 5 کیلومتری جنوب شرقی سربیشه واقع است .

- قبرستان هریوند : قبرستان موسوم به گبرها در نزدیکی روستای هریوند قرار دارد .

- مدرسه مود : در داخل شهر مود از توابع شهرستان سربیشه قرار دارد .

- باغ و عمارت مود : باغ – قلعه مود به لحاظ مکانی در شهر مود و در فاصله 22 کیلومتری سربیشه قرار دارد .

- قلعه قلاع مود : در فاصله حدود دو کیلومتری غرب شهر مود و نزدیکی سمسول آباد بخش مرکزی بیرجند قرار دارد .

- قلعه کهنه مود : قلعه کهنه مود در داخل شهر مود بر فراز تپه ای واقع شده است .

- رباط کوهک رود بالا : رباط مزبور در حدود سی کیلومتری سربیشه در امتداد جاده آسفالته بیرجند –زاهدان و در 2 کیلومتری آبادی کوهک رود بالا واقع شده است .

- قلعه اسفزار : این قلعه بر فراز تپه ای مشرف به روستای اسفزار واقع است .

- قلعه فال : در روستای فال از دهستان نهارجان بخش مود قرار دارد .

- محوطه ته کندوک کلاته سلیمان .

- سنگ نگاره روستای بیژائم : مجموعه نگاره های سنگی بیژائم در جنوب روستای بیژائم شهرستان سربیشه مشرف بر مزارع روستا حک شده اند .

- خانه یاوری سربیشه : خانه موسوم به یاوری بر فراز تپه ای بلند در بخش شرقی شهر سربیشه و در جوار قلعه کهنه سربیشه قرار دارد .

- غار چنشت : در دامنه کوهی مشرف به روستای چنشت در دهستان نهارجان بخش مود و در 45 کیلومتری شهرستان سربیشه واقع شده است .

- غار چهل چاه : در مجاورت غار چنشت در روستای چنشت قرار دارد .

- غار چهل دختر : در سال 1374 در دامنه کوهی به نام چهل دختر در نزدیکی روستای کوچک کلاته آخوند که از سنگهای آهکی شکل گرفته است کشف شد .

- غار برادو.

- روستای ماخونیک : در دهستان درح و در بخش مرکزی سربیشه در منطقه ای کوهستانی و در دامنه جنوبی کوه ماخونیک و در فاصله 80 کیلومتری شهر سربیشه واقع شده است .این روستا جزء هفت روستای شگفت انگیز کشور است .

- روستای چنشت : در 25 کیلومتری مود و60 کیلومتری سربیشه قرار دارد .

- سنگ نگاره تنگل استاد : در 3 کیلومتری روستای چنشت واقع است .

ج- چشمه های آب معدنی :

چشمه آب گرم علم آباد : در شمال خاوری شهرستان و از شکاف سنگ های آتشفشانی از نوع آندزیت بازالت از زمین خارج می شود .

چشمه آب ترش : در شمال شهرستان سربیشه از شکاف سنگهای آندزیت بازالت از زمین خارج می شود .

آبگرم گندگان : در 12 کیلومتری سربیشه واقع است .

چشمه آب معدنی تناک : در روستای تناک از بخش مود شهرستان سربیشه قرار دارد .

چشمه آب معدنی سیاه دره : آب معدنی سیاه دره جنب کلاته سلیمان (بخش مود شهرستان سربیشه ) واقع است که آب آن به رنگ سبز کامل است

 

مشاهیر:

دکتر کاظم معتمد نژاد (پدر علم ارتباطات ایران)

 تحصیلات: دکترای علوم سیاسی پاریس

ایشان در سال 1313 درشهر مود متولد شد ، تحصیلات ابتدایی و قسمتی از تحصیلات خود را در زادگاهش و قسمت دیگر را در بیرجند و سال ششم ادبی را در دبیرستان مروی تهران گذرانید . ایشان در سال 1339 به اخذ درجه دکتری در رشته قضایی از دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران نائل گردید .ایشان پس از مدتی وارد محیط روزنامه کیهان شد و دیری نپایید که از مترجمی زبان فرانسه ، به مسئولیت گروه خارجی و مقالات ارتقاء یافت  . روزنامه کیهان برای ایشان بورسیه ای از دولت فرانسه دریافت کرد و ایشان در دانشگاه سوربن فرانسه موفق به اخذ دکتری حقوق و علوم سیاسی و نیز دکتری تخصصی روزنامه نگاری از انستیتوی مطبوعات و علوم نظری دانشگاه پاریس گردید . خدمات دانشگاهی ایشان از سال 1344 در سمت استادیاری در دانشگاه حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران آغاز می شود .ضمنا ایشان همکاری خود را از آغازورود به ایران با موسسه کیهان حفظ کرد در سال 1343 موسسه کیهان پیشنهاد وی را برای دوره عالی روزنامه نگاری پذیرفت در پایان دوره دو ساله  ،اسم این دوره عالی به موسسه عالی مطبوعات و روابط عمومی تغییر کرد و در سال 1350 اسم موسسه به دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی تغییر یافت . دکتر معتمد نژاد در این موقع از سمت دانشیاری دانشکده حقوق تهران استعفا داده و در دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی درسمت معاونت دانشکده مشغول به کار گردید و از سال 56 تا 59 نیز سمت ریاست دانشکده را عهده دار بود .با پیروزی انقلاب اسلامی دانشگاه مذکور تعطیل و در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان یک گرایش ادغام شد . دکتر معتمد نژاد نسبت به توسعه رشته علوم ارتباطات و گشایش دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری اقدام نمود . ایشان در حال حاضر استاد تمام وقت دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی می باشد . ایشان بیش از  70 مقاله علمی به مجامع بین المللی و یا مجلات ارائه داده است . در سال 1374-1373 به عنوان استاد نمونه دانشگاههای کشور از ریاست جمهوری لوح دریافت داشته و به پیشنهاد وزیر فرهنگ و اموزش عالی و حکم ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی از مهر ماه 1378 به عضویت هیات امنای دانشگاههای منطقه ای مرکزی منصوب شده است .تعدادی از تالیفات ایشان به شرح ذیل می باشد : 1- روزنامه نگاری ، با همکاری دکتر ابوالقاسم منصفی 2- تحقیق در محتوی برنامه های رادیو ایران ، با همکاری دکتر صدرالدین الهی و مهدی محسنیان راد 3- وسایل ارتباط جمعی 4- روش تحقیق در محتوای مطبوعات  تعدادی از کتابهای زیر چاپ ایشان عبارتند از : 1- فرهنگ علوم و ارتباطات ، شامل ده هزار واژه تخصصی به زبان های انگلیسی ، فرانسه و فارسی با همکاری دکتر نعیم بدیعی 2- حقوق مطبوعات ، بررسی تطبیقی قوانین و مقررات تاسیس و انتشار مطبوعات تهران 3- وسایل ارتباط جمعی (جلد دوم ) 4- تکنولوژی های نوین ارتباطی ، از تلگرام و تلفن تا ماهواره و اینترنت 5- کتابشناسی ارتباطات در کشور های در حال توسعه به زبانهای انگلیسی و فرانسه (2 جلد )

 دکتر مهدی بلالی مود (پدر علم سم شناسی ایران)

   تحصیلات:  فوق تخصص توکسیکولوژی انگلیس

 ایشان در سال 1321 در شهر مود چشم به جهان گشوده است . پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و متوسطه در دبیرستان شوکتی بیرجند ابتدا در رشته شیمی و سپس در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران آغاز به تحصیل نمود ، و در خرداد ماه 1349 به اخذ دجه دکتری پزشکی نائل آمد . نامبرده پس از اخذ دکتری به بیماری های ناشی از مسمویت ها وسم شناسی علاقه مند شد و به همین لحاظ از بدو استخدام در دانشکده پزشکی دانشگاه فردوسی مشهد دربخش مسمومین به انجام خدمت مشغول گردید . دکتربلالی در سال 1357 جهت گذرانیدن دوره تخصصی فارماکولژی و سم شناسی بالینی عازم بریتانیا شد و در سال 1360 به اخذ درجه دکتری تخصصی با درجه ممتاز نائل آمد .دکتر بلالی به ترتیب در سالهای 1354 ، 1364 و 1370 به مقام استادیاری ، دانشیاری و استادی دانشگاه فردوسی مشهد نایل گردیده است . ایشان در سال 1373 ، افتخار عضویت درفرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران و در سال 1376 آکادمی علوم جهان سوم که مرکز آن در کشور ایتالیا  می باشد ، کسب کرده است .

دکتر بلالی تالیفات بسیاری دارد ازجمله : 1-شیمی و زندگی جدید 2- تشخیص و معالجه مسمومیت های حاد 3- طب قانونی ،  مسمویت های حاد 4-  مدیریت مسمومیت های حاد 5-  مدیریت فوریتهای پزشکی 6- مسمومیتهای کودکان 7- فسفین ها و فسفیدها سازمان بهداشت جهانی : برنامه بین المللی ایمنی شیمیایی 8-  آزاتیورین ، سازمان بهداشت جهانی : برنامه بین المللی ایمنی شیمیایی 9- اسید سالیسیلیک ، سازمان بهداشت جهانی : برنامه بین المللی ایمنی شیمیایی 10- متبل آزین فس ، سازمان بهداشت جهانی : برنامه بین المللی ایمنی شیمیایی و ...

  دکتر جمشید صباغ زاده

 تحصیلات : دکترای فیزیک اتمی از دانشگاههای آمریکا

  ایشان لیسانس خود را از دانشگاه صنعتی شریف اخذ و سپس برای  ادامه تحصیل به آمریکا عزیمت و مدرک دکتری خود را از دانشگاه های آن کشور دریافت میکند . ایشان از اساتید دانشگاه امام حسین و مشاور معاون رئیس جمهور می باشد .

دکتر غلامرضا خزاعی

تحصیلات : دکترای تخصصی پوست

 ایشان در سال 1331 در روستای برکوه بخش مرکزی شهرستان سربیشه متولد و تحصیلات ابتدایی را در زادگاه خود و دوران متوسطه را در بیرجند به پایان رساند .سپس وارد دانشگاه پزشکی مشهد شد و دوره تخصصی بیماری های پوست و آلرژی را از دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ کرد .دکتر خزاعی در دوره های تحصیلات تکمیلی دانشگاههای بارسلون اسپانیا و مدرس هندوستان شرکت نموده و با بورسیه سازمان جهانی بهداشت موفق به طی دوره فلوشیپ در کشور هندوستان گردید . از جمله مشاغل و مسئولیتهای دکتر خزاعی می توان معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و رئیس مرکز بهداشت استان خراسان ، رئیس اداره نظارت بر امور درمان و ارزشیابی موسسات پزشکی خراسان ، عضو هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی مشهد ، عضو انجمن متخصصین پوست ایران و عضو کمیته فنی کشوری بیماری های سالک و جذام نام برد .

دکتر محمد حسین داوری

تحصیلات :  متخصص بیماریهای چشم اسپانیا

 در سال 1337 در شهر سربیشه متولد و تحصیلات ابتدایی و سیکل اول دبیرستان را در  سربیشه و سیکل دوم دبیرستان را در دبیرستان رازی زاهدان گذرانیده است .ایشان از دانشگاه پزشکی اصفهان موفق به اخذ دکتری در زمینه پزشکی عمومی و از دانشگاه علوم پزشکی مشهد به دریافت درجه تخصصی در چشم پزشکی نایل شده است .ایشان در حال حاضر عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات پزشکی و درمانی بیرجند بوده و مشاغل معاونت درمان و داروی دانشگاه مذکور و نیز سرپرستی بیمارستان امام رضا (ع) را نیز عهده دار بوده است .ایشان همچنین موفق به تالیف کتابی در رابطه با ‹‹روزه و چشم›› شده که در این کتاب ارتباط روزه و بیماری های چشم را مورد بررسی قرار داده است 

دکتر اسدا...یاوری

تحصیلات: فوق تخصص بیماریهای کلیوی آلمان

نامبرده در سال 1314 در شهر سربیشه متولد ، دوران ابتدایی را در دبستان شوکتی سرببیشه و 5 سال دبیرستان را دربیرجند و کلاس ششم را در دبیرستان دارالفنون تهران پشت سر گذاشت . سپس برای ادامه تحصیل به کشور آلمان عزیمت و پس از 2 سال دوره عمومی پزشکی و 6 سال دوره تخصصی در رشته داخلی را پشت سر گذاشته و بعد از آن رشته نفرولوژی و دیالیز را در آلمان می گذراند . وی هم اکنون ‹‹رئیس انجمن همکاری های پزشکی ایران و آلمان›› بوده و تواسته است کمک های شایان توجهی به بیمارستانها و واحدهای درمانی کشور نماید .

دکتر محسن سربیشه ای

تحصیلات:  دکترای فیزیک بنیادی انگلستان

 ایشان در سربیشه متولد و دوران ابتدایی را در دبیرستان شوکتی سربیشه و دوران دبیرستان را در زاهدان گذرانید سپس به عنوان دانشجوی فیزیک وارد دانشکده علوم مشهد شده و در سال 1353 به منظور ادامه تحصیل به انگلستان عزیمت و پس از اخذ دکتری به ایران مراجعت و از آن زمان تاکنون در گروه فیزیک دانشگاه فردوسی مشهد به تحقیق و تدریس پرداخته است . نامبرده استاد دانشگاه فردوسی و عضو ‹‹کمیته تخصصی فیزیک شورای عالی برنامه ریزی کشور ›› می باشد .

آخرین بروز رسانی : 1389/08/24 13:50:57  تعداد مشاهده : 9186  نویسنده / ویرایشگر : مدیر سایت